17 okt

Otthonteremtő édesanyák

Egy nőtől – miközben jogosítványát újította meg egy önkormányzati hivatalban – megkérdezte az adatfelvevő hölgy, hogy mi a jelenlegi foglalkozása. A megkérdezett egy ideig tétovázott, bizonytalan volt, hová is sorolja magát.
– Arra gondolok – magyarázta az adategyeztető –, hogy van-e munkája, vagy csak…?
– Természetesen van munkám! – csattant fel a nő! – Anya vagyok.
– Nincs anya kategóriánk foglalkozásként. A „háztartásbeli” fedi le ezt – világosította fel az adatfelvevő segítőkészen.

Már el is felejtettem ezt a történetet, amikor egyik nap ugyanilyen helyzetben találtam magam a városházán. A hivatalnoknő magabiztosan, hatékonyan dolgozott, és valami olyan jól csengő címet viselt, mint a „hivatali kikérdező” vagy „városi adatfelvevő”. Láthatóan fontos volt számára a karrierje.
– Mi a foglalkozása? – kérdezte tőlem.
Hogy mi késztetett arra, hogy így válaszoljak? Nem tudom. A szavak egyszerűen kibuggyantak belőlem:
– Gyermekfejlődési és emberi kapcsolatok területén dolgozom társkutatóként.
A hivatalnok egy pillanatra abbahagyta a munkáját, golyóstolla megállt a levegőben. Felnézett, mint aki rosszul hallott. Megismételtem a titulust, lassan, kihangsúlyozva a leglényegesebb szavakat. Aztán csodálkozva láttam, hogy ezt mind leírta nagy, fekete betűkkel a hivatalos kérdőívre.
– Megkérdezhetem – mondta a nő érdeklődve –, egész pontosan milyen munkát végez ezen a területen?
Hűvösen, az izgalom legkisebb jele nélkül válaszoltam. Szinte kívülről hallottam a hangomat:
– Folyamatos kutatási programban veszek részt (melyik anya nem), laboratóriumban és terepen is (normálisan azt mondtam volna: kint és bent). Dolgozom a Felettesemnek (elsőként az Úrnak, aztán a családomnak), és van már négy kreditem (mindegyik lány). Gyakran dolgozom 14 órát egy nap (vagy inkább 24-et). Ebben a munkában jóval több a kihívás, mint más „átlagos” foglalkozásoknál. A jutalom inkább a megelégedettség, mint pusztán a pénz.
A hivatalnoknő egyre nagyobb elismeréssel nézett rám. Amint kitöltötte a nyomtatványt, felállt és személyesen kísért az ajtóig.
Miközben hazafelé vezettem, fényes, új karrierem lebegett a szemem előtt. Otthon 13, 7 és 3 éves labor-asszisztenseim üdvözöltek. Az emeletről hallottam gyermekfejlesztési programunk új (6 hónapos) kísérleti modelljét, amint új hangmintáit próbálgatja. Úgy éreztem, ütést mértem a bürokráciára. Hivatalos feljegyzés készül egy, az emberek számára elfogadhatóbb foglalkozásról. „Egy újabb anya”, vagy „anyaság” már nem hangzik elég jól. Micsoda pompás pálya! Különösen, ha van egy titulus is az ajtón. (internetes folklór)

A „Foglalkozás nélküli asszony”

„Foglalkozásnélküli” – olvastam útlevelemben,
S majdnem könnyes lett a szemem.
„Foglalkozásnélküli” – olvashattam.
Pedig ki él a földön hasznosabban!
Hivatása másokért élni, tenni,
Kora reggeltől készen lenni,
S vállalni késő éjszakáig,
Mi övéi javára válik.
Háziasszony, anya feleség…
Mi más foglalkozás lehetne még?
Kedvenc ételek jó szakácsa,
Csomagoló minden utazásra,
Sebész, ha az ujjat tövis sebzi,
Békekötő, ha igazat kell tenni,
Szabó, ha régit kell fejteni…
Üres az erszény? Pénzügyi zseni!
Lexikon: mindent észben tartani.
Varrónő, ha elszakad valami.

Mesék fáradhatatlan mesélője,
A házi béke őrizője.
Babadoktor, dekoráló, kertész,
Cukrász, fodrász…s a felsorolás nem kész,
Mert mondhatnék én még címet sokat,
De miért gyötörjem a nyomdászokat?
Áldásul teremtett asszonyszívek!
S ők a „foglalkozásnélküliek?”!
(ismeretlen svájci költő)

Bővebb olvasnivaló:
Full Time Mothers egy olyan angol szervezet, mely síkra száll a főállású anyaság elismertségéért, és értékeiért. Honalapjuk sajnos csak angolul olvasható: www.fulltimemothers.org

Egy elgondolkodtató adat:

Egy 60 férőhelyes bölcsőde éves költségvetése 60-70-millió forint volt 2007-ben. Ugyenebben a bölcsődében 2018-ban 83 kisgyermeket gondoznak. Éves költségvetése 80 millió forint. Ha lebontjuk egy gyerekre, akkor ez közel 963855 forint. Elosztva 12 hónappal kijön 80321 forint egy babára havonta. Azt látjuk, hogy a főállású anyaságnak komoly társadalmi haszna is van, hiszen kisebb összeggel terheli meg a költségvetést.

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.