17 okt

Családtervezés szoptatással- LAM


A családtervezéssel kapcsolatban szívemhez legközelebb az egyik zsidó honlapon talált elmélkedés áll, melyet a Tórából vezetnek le (Tórának hívják Mózes 5 könyvét).Megtalálható: http://zsido.com/csaladtervezes-vagy-megsem/”
Természetesen figyelembe kell venni, hogy ezt egy másik vallás képviselője írta csak az Ószövetség és zsidó hagyományok alapján. Krisztus idejében viszont még nem is volt Újszövetség, tehát akkor is így gondolkoztak.  „… az anyaméh gyümölcse jutalom”- vallja a zsoltáros (Zsolt. 127.3) Ezt a kijelentést Isten soha nem vonta vissza. „Akarom tehát- írja Pál -, hogy a fiatalabbak férjhez menjenek, gyermekeket szüljenek, háztartást vigyenek.” (2.Tim. 5.14)Viszont mi már nem élünk a törvény alatt, a keresztyén szabadságba beletartozhat a családtervezés is, de csak annak, akinek Isten megengedi, tehát egyéni vezetésre. Ha valaki nem érti, hogy mire gondolok, akkor védekezzen nyugodtan.
Nekem Isten ezt nem engedte meg, mégis 2-3 év van a gyerekeink között. Ő ma is képes arra, hogy kinyissa a méhet, és bezárja, ha akarja. Ilyen fontos döntést, mint a gyermekáldás, nem hozhatunk meg a saját fejünk után, és a férjünk beleegyezése nélkül. Ez közös döntés! Értelmünk megcsalhat, csak Isten Igéjére támaszkodhatunk. Mit mond Ő erről? Mit mond a Bibliában, mit mond a számunkra? Ha Isten nemet mond a családtervezésre, vegyük nagyon komolyan. Ha megengedi, akkor sem használhatunk bármit. Biztosan nem alkalmazható olyan módszer, mely a megtermékenyült petesejt beágyazódását akadályozza meg. A választásban segíthetnek a következő tanácsadók:
-Kézfogás Református Lelkigondozói Szolgálat Budapest Kálvin tér 8.
Telefon: 06-1-210-0056
-Természetes Családtervezési Tanácsadók Munkaközössége:
www.tcst.hu
-Természetes és biztonságos címmel oktatókönyvet ismertet és képzést ajánl az Életünk a család weboldal, ezen belül olvasandó a Termékenység, tudatos fogamzásszabályozás .
Könyvajánló:
John és Sheila Kippley: A természetes családtervezés művészete
Ma már az a ritka, ha valaki nem tervezi a gyermeklétszámot. A védekezés elkezdésének sok oka van, az egyik az, hogy az elmúlt évtizedekben megdőlni látszott az a több évszázados tapasztalat, miszerint egy szoptató asszony nem lehet várandós. Talán megváltoztak a hormonok, vélték egyesek. Pedig csak arról van szó, hogy a szoptatás módja változott meg. Már nem igény szerint, hanem 3-4 óránként szoptattak, ez a mód pedig nem hatékony a termékenység visszaszorításában. Az asszonyok, érthető módon nem akarnak évente szülni. A továbbiakban egy tanulmány kivonatát közlöm azok számára, akik tisztán szeretnének látni.

A  LAM-ről

(Szoptatás, mint fogamzásgátló módszer)

(részlet)

Több generáción keresztül azt mondták az asszonyoknak, hogy a szoptatás nem hatékony fogamzásgátló módszer. Még ma is automatikusan azt az utasítást adják a szoptató anyáknak, hogy azonnal kezdjenek el védekezni, mihelyt elkezdik a házaséletet szülés után…

1970-es évektől a szoptatás széleskörű elfogadásától kezdve világossá vált, hogy a szoptatott babákat legalább 2-3 óránként meg kell etetni, néha gyakrabban is. Az is világossá vált, hogy a 4-7 hónapos kor előbb bevezetett szilárd életek és az üvegből adott pótlás befolyásolja a tejképződést. Az 1980-as években a kutatók elkezdték vizsgálni a szoptatást, mint fogamzásgátlási módszert. És 1988-ra számos tudományos tanulmány bizonyította azt, amit sok szoptató asszony évekkel azelőtt már (tapasztalt) tudott: a szoptatás rendkívül hatékony a várandósság) megelőzésére. A szoptatást, mint születésszabályozást úgy ismerik, mint a LAM-et (Lactation Amenorrhea Method) és először 1988-ban Bellagioban (Olaszország) írták le szoptatási szakemberek egy megbeszélés lezárásaként. A Bellagio Consensusként ismert jelentés megállapítja: “Az anya, aki kizárólag vagy csaknem kizárólag szoptatja csecsemőjét és amenorrheic (nem menstruál) marad, 98 százalékban kap védelmet a következő terhesség ellen a szülést követő első 6 hónapban…

Ha a LAM-at akarja használni, mint fogamzásgátlási módszert, két szempontot kell figyelembe venni. Először is: a szoptatás önmagában nem akadályozza meg a fogantatást. Ami megakadályozza a fogantatást, az a peteérés visszaszorulása, amely a szoptatás eredménye. A LAM tehát csak a menstruációk visszatérése előtt hatásos. Mihelyt az első vérzés megjelenik, akár a 3., akár a 23. hónapban, el kell kezdeni valamelyik fogamzásgátlási módszert, ha nem akar azonnal másik babát. (A szoptatás első nyolc hetében a vérzés nem a menstruációt jelzi)…

A második szempont az, hogy a LAM csak a szülés utáni első 6 hónapban számít kifejezetten hatékonynak. Az első 6 hónapon túl a várandósság lehetősége lassan növekszik…

Régóta az a fő ellenvetés a szoptatás, mint fogamzásgátlás ellen, hogy ez nem biztos módszer. Még akkor is szkeptikus maradt néhány szakember, amikor a LAM 98%-os hatásossági mutatója nyilvánosságra került. Egyik orvos így nyilatkozott: “Ha a kudarcszázalék 2, ez túl magas… akkor, amikor van valami, ami valójában 100%-ig biztos”. Kérdés azonban, hogy valóban van-e ilyen módszer?…

Áttanulmányozva a különböző fogamzásgátlási módszereket, azért látjuk, hogy nagyon kevés éri el a 100%-os hatékonyságot és még kevesebb, amely megfelelő egy szoptatós anyának. Figyelembe kell venni a biztonságot, a mellékhatásokat, az árat, a kényelmet, és a visszafordíthatóságot is. Ezeket a tényezőket szem előtt tartva, a LAM – az egy éves 93-97%-os hatékonyságával -, a legvonzóbb választás. Az alapkövetelmények nagyon egyszerűek: a baba igényei szerinti szoptatás, a lehető legkevesebb hozzátáplálás, a szilárd ételek minél későbbi bevezetése és egy másik módszer bevezetése, mihelyt visszatér a menses. (Naomi Pardue)

U.I. A szerző kizárólag tudományos alapon vizsgálja a kérdést. Nem veszi figyelembe Isten mindenhatóságát, aki most is, mint évezredekig mindig kezében tartja a gyermekáldást. A szoptatástól függetlenül is. Ez azonban egyéni vezetés kérdése, van, akinek Isten megengedi a fogamzásgátlást, van, akinek nem. Ezt a tanulmányt azok számára közlöm, akik védekezhetnek.

Ágostonné Szőcs Anna
www.anyacska.hu

Családtervezés szoptatással- LAM” bejegyzéshez ozzászólás

  1. Pingback: Hogyan szoptassunk? | Anyácska - Anyaság és szoptatás

  2. Pingback: Családtervezés: igen?,nem? | Anyácska - Anyaság és szoptatás

  3. Pingback: Családtervezés:igen?,nem? | Gyülekezetépítés a családban

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.