Család fejléc idézet

“A keresztyén asszony számára Isten után első a család. Nem a férj, nem a gyerekek és nem a háztartás vagy a munkahely. A szerető családi kapcsolatok azt követelik, hogy mindenkivel a szükségletei szerint foglalkozzanak. A Szentírás világossá teszi, hogy a férj a vezető, de az ő feladata ezzel az is, hogy segítsen a szükségletek felismerésében és betöltésében.”

17 okt

Baj van a gyerekkel?

– Baj van a házassággal!

– Szarka Miklós a Református Egyház Házasság és Családsegítő Szolgálatánál dolgozik*. Református lelkész, pár- és családterapeuta, klinikai lelkigondozó. A gyermekekkel kapcsolatos problémákat sajátos szemszögből látja. A helyzet egyre súlyosabb.  Miben látja a problémák gyökerét?

– Napjainkban egyre kevesebb ép házasságot látunk. Még a témában járatlan ember is megérti, hogy egy-egy válás elsődleges vesztese a gyermek. A Bethesda gyermekkórházba például rendszeresen visznek neurológiailag beteg gyermekeket, akik szenvednek az otthon légkörétől. Fészekélmény helyett inkább börtön- vagy sivatagélmény kíséri végig az életüket. A szülői ház, számukra, nem otthon többé, hanem fogda, ahonnan menekülni kell, vagy sivatag, amelynek érzelemszegény légkörében pszichésen sérülnek. A gyermek tünethordozó. Magán viseli egy tönkrement párkapcsolat terheit. Be kell látnunk, hogy nem a gyermekeinkkel van a baj, hanem velünk, felnőttekkel! A további kérdés tehát nem az, hogy hogyan neveljünk, hanem az, hogy milyen házaspár vagyunk?

– Hogyan alakulnak a házasságok az évek során?

– Rendszerint kölcsönös szerelemmel indul a kapcsolat. Az első gyermek születése után azonban 4-5 hónappal már a házaspárok nagy százaléka a kapcsolat jelentős romlásáról számol be. Mi történt? Külső körülmény nem jelentkezett, de a megjelent csecsemővel együtt járó tennivalók beékelődtek közéjük. A férj kirekesztettnek érzi magát, megjelenik az anyós. A kismama szorong, jól csinálja-e. Miközben a felek bezáródnak a saját mindennapos feladataikba, kizárják a másikat, mert nem szánnak időt a kapcsolat építésére.

– Mi az első tanácsa ilyenkor?

– Legyen idő beszélgetni! Ha nincs információ csere, elmarad az érzelemcsere is. Lemerevedhetnek a szerepek, a pár későbbi élete ezzel a negatív alaphanggal indul. Az apa bezárkózik a kenyérharcába, a gyereknevelés összes terhe az anya vállára kerül. Mivel nem ismerik a másik napi gondjait, nem fogják értékelni sem. Ha a párkapcsolat lazul, a felek a gyermekben keresik a párt. Kialakulhat a családban két csoport. Ebből következnek a nevelési magatartás torzulásai:
– a gyermek eszköz az érzelemhiány pótlására
– a gyermek tünet a válságfolyamatban
– a gyermek bizonyíték a házasság életképtelenségére
– a gyermek támasz.

A gyermek egyértelműen sérül!

– Családrajzokat is készítenek a gyerekek. Mi látszik ezekből?

– A családrajzokon jól látni, milyen a család képe. Gyakran rácsokat rajzolnak.
Ilyen cellákban laknak a családtagok, köztük nincs ajtó. Ez jelképezi azt, hogy a családtagok között nincs érzelem-, gondolat-, fájdalom-, és örömcsere. A gyermek számára ez bizonytalanságot jelent. A világ nem egységes, sajátos feszültségek, repedések jellemzik.  A gyermek fegyelmezési problémái mögött a házasság válsága lappang. Nem érzi a szülei feltétlen szeretetét se. Egész viselkedésével azt kérdezi: Szeretsz-e?


– Mennyiben más egy keresztyén családgondozó munkája, mint egy nem hívő szakemberé?

– A családgondozó elsődleges feladata mindig a család gyógyítása. De a lelkész tudja azt is, hogy egyedül a Teremtő Isten képes rendbe hozni egy párkapcsolatot, hiszen Ő alkotta az embert, Ő látja legjobban, hol a hiba, s hogyan orvosolható. Ezért a Bibliához, Isten könyvéhez fordul, gazdag „esettárából” merít. A gyermeknek éreznie kell, hogy a szülők kapcsolata megbonthatatlan védőburok körülötte! Fontos feladat még: a megtéréskor bálványainkat hátra kell hagynunk. Bálvány mindaz, amely fontosabb marad, mint az, hogy hol akar Isten látni, mit akar az életemmel.
– Köszönöm a beszélgetést!
*A riport több mint 10 éve készült. Szarka Miklós már nyugdíjas. A problémák sajnos ugyanolyan időszerűek.
Ágostonné Szőcs Anna
www.anyacska.hu

Segítségnyújtás:
Kézfogás Református Lelkigondozói Szolgálat
egyének, párok és családok lelkigondozása
Cím: Budapest, Kálvin tér 8.
Telefon: 06-1-210-0056
e-mail: lelkigondozas@rmk.hu
Bibliai Házasággondozói Szolgálat: bhsz.hu
Sok keresztyén gyülekezetben működnek házaskörök, amelyek önsegítő csoportokként ajánlhatók válságkezelésre, illetve még előbb, megelőzésre.
Könyvajánló: Keresztyén kiadók, elsősorban a Kálvin, a Harmat Kiadó és a Keresztyén Ismeretterjesztő Alapítvány családgondozó könyvei sokat segíthetnek.
Alapművek:
-Dr. Molnár Miklós: Isten munkája a család életében, Kálvin Kiadó.
-Dr. Pálhegyi Ferenc: Keresztyén házasság, Kálvin Kiadó.

-Gary Chapman: Egymásra hangolva, Harmat Kiadó

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.